Kindlustusekspert: juba vähesed külmakraadid toovad kaasa hulgaliselt kodukahjujuhtumeid

11.11.2020 Dagmar Gilden
Kindlustusekspert: juba vähesed külmakraadid toovad kaasa hulgaliselt kodukahjujuhtumeid

Ootamatusi täis sügishooajal tuleb ette, et suurte sadude ja tormide vahele saabuvad ka esimesed lumesajud. Kindlustuseksperdi sõnul toovad ka juba vähesed miinuskraadid reeglina kaasa hulgaliselt õnnetusjuhtumeid nii kütteseadmete kui ka veetorudega, mida võinuks lihtsa vaevaga ära hoida.
 

Seesami õnnetusjuhtumikindlustuse tootejuht Dagmar Gildeni sõnul on endiselt märgata Eesti inimeste seas murettekitavat tendentsi, kus olles teadlikuna kõikidest ohtudest, mida toovad endaga kaasa kontrollimata kütteseaded, ehitusvead ja laokile jäetud esemed, seisab kindlustus ikka ja jälle silmitsi kurva statistikaga, kus esimesed miinuskraadid toovad endaga kaasa hulgaliselt kodukahjujuhtumeid.
 

Eksperdi sõnul põrkuvad nad tihti juba kindlustamise hetkel infoga, kust selgub, et küttekollete seisukord ei ole kiita. „Kas on kütteseadmed pragunenud, vajunud või ei ole korstnapühkijat küttekoldeid kontrollima ja puhastama kutsutud,“ tutvustas Gilden olukordi, mille tagajärjel on tulekahju kiire tekkima.
 

Hilissügiste tormide korral esineb kõige rohkem kahjusid just seoses hoonete katustega, näitab Seesami kindlustusstatistika. „Tuule jõud võib olla väga suur ja nõrgalt kinnitatud katuse korral võib tuul kogu katuse kaasa viia, mispärast on oluline hoolt kanda, et maja ja ka kõrvalhoonete katused oleksid regulaarselt hooldatud ja korralikult kinnitatud,“ sõnab Gilden.
 

Miinuskraadid ja kütteperioodi algus ei tule kunagi üllatusena – vältimaks suuri kahjusid ja nendega kaasnevaid ebameeldivusi, jagab kindlustaja nõuandeid, mida tuleks enne talve saabumist kodus ja suvilas kindlasti ära teha.
 

Vii kütteseadmed talvevormi

Enne hooaega tuleb üle kontrollida küttesüsteemide korrasolek. Erinevad süsteemid nõuavad erinevat lähenemist: puuküttekolded vajavad korstnapühkijat, kuid kindlasti vajavad regulaarset hoolt ka soojuspumbad ning üle peab laskma vaadata ka gaasikatlad, mille torustiku liitekohad võivad lekkima hakata.
 

Ära jäta tuld järelevalveta

Külmal ja pimedal ajal sagenevad hooletusest põhjustatud tulekahjud. Õdus on istuda küünlavalgel ja nautida ahjus praksuvat tuld, kuid tuleb olla tähelepanelik, et küünal ei asetseks kardinale või laele liialt lähedal ning ahjust või kaminast võetud tuhk oleks jahtunud. Ka kuum tuhaämber ei tohiks jääda põrandale väljaviimist ootama.
 

Kontrolli katust

Suuremad tuuled ja sajud toovad välja katuste õrnad kohad – tugev tuul võib rebida lahti tüki katusest, aga võib teha kahju ka kogu katusele ning põhikonstruktsioonidele. Ka kõik lahtised servad ja plekid, katkised kivid ja muud nähtavad vigastused on potentsiaalseks sissepääsuteeks vihma- ja lumesulamisveele, mis võivad kahjustada siseviimistlust ning kodust vara.
 

Puhasta vihmaveerennid

Katused ja vihmaveerennid tuleb puhastada lehtedest, samblast ning muust mustusest. Kui rennides tekib ummistus, ei pääse vesi sealt ära voolama ning hakkab kogunedes hoopis katusekonstruktsioone märjaks tegema. See omakorda võib tekitada hoonele laiaulatuslikke niiskuskahjustusi.
 

Eemalda ohtlikud puud ja oksad

Enne talve tulekut peab kindlasti teraselt hindama maja ümbritsevaid puid. Sadanud lume raskusest võivad puuoksad kergesti murduda ning katusele langenuna põhjustada kahjustusi. Kui maja ümbruses kasvab kahjustunud või ohtlik puu, siis tuleb see turvalisuse huvides enne tormide ja lume saabumist maha võtta. Kukkunud puu eest, mis tekitab kahju näiteks naabrile, vastutab kinnistu omanik, kes peab tekkinud kahjud korvama. Vastutuskindlustuse olemasolu korral katab kahjud kindlustus.
 

Vee- ja kanalisatsioonitorud vajavad sooja

Vee- ja kanalisatsioonitorude soojapidavus tuleks üle kontrollida ning riskantsed kohad lisaks ka soojustada. Hoonetes ja keldrites tuleb veenduda, et talvekülm ei pääse torustikule ligi. Selleks tuleks sulgeda uksed, õhu sissepuhkeklapid ja vundamenti jäetud õhutusavad. Veenduda tuleks, et tehnilise ruumi temperatuur püsib töökindla termostaadi või toru külmumiskaitse abil õigel tasemel.
 

Torud veest tühjaks

Enne talve algust tuleks lasta õues ja mitteköetavates ruumides olevad torud veest tühjaks ja sulgeda ventiilid, et vältida torude lõhkikülmumist. Seda just suvilates ja maakodudes. Kindlasti ei tohi jäätunud veetoru hakata ise lahtise leegiga sulatama! Hoia meeles ka aiavoolikud, mis tuleb veest täiesti tühjaks teha, kokku keerata ja mõnda kuiva kohta talvituma panna.

Uudised

Kõik uudised
Käesoleva aasta tormikahjud kihutavad rekordikursil
23.08.2024 Dagmar Gilden

Käesoleva aasta tormikahjud kihutavad rekordikursil

2024. aasta tõotab purustada senised tormikahjude rekordid – juba praeguseks on tormikahjusid võrreldes eelmise aasta sa...

Oled Rimi lojaalsusprogrammi klient? Siis tea, et Seesamis saad soodsamalt!
19.08.2024 Liljan Männiste

Oled Rimi lojaalsusprogrammi klient? Siis tea, et Seesamis saad soodsamalt!

Nüüd on taas Rimi lojaalsusprogrammi klientidel suurepärane võimalus osta mitmeid Seesami kindlustustooteid tavahinnast ...

Iga viies meditsiiniabi juhtum leiab aset lähiriigis
16.08.2024 Marit Raag

Iga viies meditsiiniabi juhtum leiab aset lähiriigis

Kuigi inimesed ei pea tihti päevast laevareisi Soome või nädalavahetuse automatka Baltimaadesse päris reisiks ning ühes ...