Trennihooaeg on lastele valusam kui suvepuhkus

03.12.2019 Seesam
Trennihooaeg on lastele valusam kui suvepuhkus

Laste õnnetusjuhtumite tipphooaeg kestab sügisest suveni ning peamiselt on vigastustes süüdi kukkumised ja pallimängud kehalise kasvatuse tunnis, selgub Seesami statistikast.

„Kui täiskasvanutega juhtub rohkem õnnetusi suvepuhkuse ajal tervisesporti ja aiatöid tehes, siis kooliealiste laste õnnetusjuhtumite aeg algab alati kooliaasta ja trennihooaja saabumisega. Sel perioodil registreerime 70% protsenti kõikidest laste õnnetusjuhtumitest,“ rääkis Seesami õnnetusjuhtumikindlustuse tootejuht Dagmar Gilden.

Õnnetuste edetabelis troonivad kukkumised ja ebaõnnestunud löögid pallimängudes, mille tagajärjeks on hüppeliigese vigastused ja sõrmetraumad.

Ligi pooled pallimänguvigastustest saadakse kehalise kasvatuse tundides, ülejäänud trennides ja vabal ajal.
Kokku on peaaegu pooled Seesamis registreeritud laste õnnetusjuhtumitest seotud sporditraumadega.
Neile õnnetustele järgnevad kukkumised jalg- ja tõukerattalt, mis päädivad tavaliselt luumurdude ja hambavigastustega. Kuid tuleb ette sedagi, et on kogemata vastu naabri autot sõidetud. „Kaherattalistega juhtuvate õnnetuste tõsidust saab peaaegu alati ennetada kiivri ja muu turvavarustuse kandmisega. Kahjuks näeme oma töös tihti, et kiivri korrektset kinnitamist ei peeta oluliseks või pole seda tähtsat kaitsevahendit sootuks,“ tunnistas Gilden.

Väikelastega juhtub õnnetusi mänguväljakutel

Õnnetusjuhtumite edetabelisse mahub kahjuks ka rohkelt õnnetusi, kus võrrandi peaosaliseks on kuum vesi ja tagajärjeks karmid põletushaavad. Kuna lapsed on aktiivsed tegutsejad ja tegijatel teadupärast juhtub, paneb kindlustaja lapsevanematele südamele, et kuuma veega toimetamisel tuleb alati veenduda, et laps on ohutus kauguses.

Kui kooliealistega juhtuvad õnnetused palli mängides ja rattaga sõites, siis eelkooliealised lapsed vigastavad end enim mänguväljakutel ning levinud traumade hulgas on ka kodarluu- või õlavarreluu murrud. Ka kodus tuleb ette kukkumisi, mis päädivad tihti põrutuste ja haavadega.
„Kuna väikelastega juhtunud õnnetuste tõttu tuleb lapsevanemal tõenäoliselt mõneks ajaks töölt eemale jääda, siis on hakatud pere noorimaid ühe rohkem ka kindlustama. Tõusutrendis on just 1-4aastaste kindlustamine. Õnnetusjuhtumikindlustust peavad oluliseks ka vanemad, kelle laps tegeleb mõne harrastusega,“ selgitas Gilden.

Uudised

Kõik uudised
Jaanipäev tulekul: vindise peaga rooli istudes jääb sõiduk ilma kaskokaitsest 
20.06.2024 Rasmus Parve

Jaanipäev tulekul: vindise peaga rooli istudes jääb sõiduk ilma kaskokaitsest 

Lisaks üle lõkke hüppamisele, ujumisele ja grillimisele on autojuhtimine see tegevus, mis alkoholi koosmõjul põhjustab i...

Liikluskindlustusest uunikumi kaitsmiseks ei piisa
12.06.2024 Jonatan Jõks

Liikluskindlustusest uunikumi kaitsmiseks ei piisa

Kuigi suveks garaažist välja aetud uunikumidega seotud liikluskahjude põhjused on sarnased tavaliste sõiduautodega, kuju...

Just sellest hüvest unistab suurim hulk töötajaid
22.05.2024 Marit Raag

Just sellest hüvest unistab suurim hulk töötajaid

Seesami läbiviidud uuringust selgus, et pea pooled eestimaalased oleksid enda sõnul motiveeritumad töötajad, kui tööandj...