Important message icon

23.05 on Seesami Rakvere ja Jõhvi kontorid suletud!

Just need on pühade hooaja levinumad õnnetused

23.12.2020 Kristel Kobi
Just need on pühade hooaja levinumad õnnetused

Aasta lõppu kuulutav pühadeaeg on kogenud kindlustuseksperdi sõnul teada hooletusest ja ohutusnõuete rikkumisest tingitud õnnetuste poolest, mis sel perioodil lausa kahekordistuvad.

„Talviste õnnetuste märksõnadeks on kindlasti tuli ja tulekahjud, sest lisaks hoogsale ahjukütmisele kujutavad ohtu ahju unustatud jõulupraad, küünalde ümber sätitud kergesti süttivad kaunistused ning aastavahetuse ilutulestik, mis taevalaotuse asemel nii mõnelgi korral hoopis kõrvalhoones oma lennu lõpetab,“ loetles Seesami varakindlustuse valdkonnajuht Kristel Kobi levinumaid pühadeaegseid õnnetusi.

Küünaldest enim pahandust
Talvisel ajal põletatakse palju küünlaid, mis on ka hulga nukralt lõppevate õnnetuste peasüüdlasteks. Kindlustaja sõnul jäetakse pealtnäha ohutud õueküünlad terrassile või õue liialt majaseina või mõne muu süttiva materjali lähedusse ilma järelvalveta. Sama lugu on ka tuba ehtivate küünaldega, mille hooletu paigutamise tagajärjel paljud suured õnnetused alguse saavad. „Hiljuti oli meie kahjukäsitlejate laual juhtum, kus inimene oli elutoa laual aluse peal küünlaid põletanud, kuid ühel hetkel kukkusid need laual asetsenud dekoratsioonide peale, misjärel viimased põlema süttisid. Õnneks inimene märkas tekkinud olukorda suhteliselt kiiresti ning proovis põlevad esemed aknast välja visata, kuid kuumuse tõttu kukkusid need käest elutoa parketile. Kuigi põlenud esemed kustutati, tekkisid põrandale, mööblile ja lauale põlemisjäljed. Suhteliselt õnnelikult lõppenud õnnetus päädis siiski enam kui 9000 euro suuruse kahjusummaga,“ rääkis Kobi.
Tulekahju põhjuseks ei pruugi kindlustuseksperdi sõnul aga alati lahtine tuli olla, sest ka näiteks elektriliste jõuluehete vigased juhtmed on need, millest igal aastal mõni tulekahju alguse saab. Kuna kuiv kuusk põleb kui säraküünal, siis ei jõua inimesed tihti õigel ajal reageerida ning põleng võtab sellistel juhtudel kiiresti suured mõõtmed.

Pürotehnika põhjustab nii kehalisi vigastusi kui ka hoonete põlenguid
Lisaks küünaldele on aasta lõpus suureks mureallikaks ka pürotehnika laialdane kasutamine. Igal aastal juhtub õnnetusi, kus rakett lendab vales suunas või plahvatab enneaegselt. 
„Kahjuks käivad aastavahetusel liiga tihti kokku alkohol ja pürotehnika ning see ohtlik kombinatsioon on pahatihti süüdi selles, et rakett plahvatab inimese käes ning lõbusalt alanud pidu lõppeb kiirelt hoopis põletushaavadega haiglasse minekuga,“ selgitas kindlustaja pürotehnika ja alkoholi üheaegse kasutamise sobimatust.
Pürotehnika kasutamisel soovitab Kobi minna hoonetest nii kaugele kui võimalik, sest kuigi enamjaolt kulgeb kõik suuremate viperusteta, ei ole kahjuks harvad juhused, kus rakett võtab taevalaotuse asemel suuna horisontaalselt otse lähedal seisva hoone suunas. „Eelmisel aastal süütas üks selline rakett garaažis ladustatud olmetarbed ning hüvitise suuruseks kujunes üle 15 000 euro,“ tõi Kobi näite pürotehnika süül juhtunud õnnetusest.  

Teine lugu, kus peategelasteks taaskord pürotehnika ja garaaž, juhtus aga peale ilutulestiku laskmist. Nimelt  pani pereisa tühjaks lastud raketikasti garaažis seisnud haagisele ja tõstis sinna peale märja saepuruplaadi koos koormakattega ning läks tuppa pere juurde. 
Hiljem aga selgus, et raketikast ei olnud garaaži tõstes täielikult kustunud ning oli süütanud saepuruplaadi ja koormakatte.
Kindlustaja soovitab raketijääkide koristamisega tegeleda ideaalis järgmisel hommikul, vaid siis saab kindel olla, et kõik salakavalalt hõõgunud sädemed on kustunud ega ole ühegi õnnetuse põhjustajateks.

Uudised

Kõik uudised
Just sellest hüvest unistab suurim hulk töötajaid
22.05.2024 Marit Raag

Just sellest hüvest unistab suurim hulk töötajaid

Seesami läbiviidud uuringust selgus, et pea pooled eestimaalased oleksid enda sõnul motiveeritumad töötajad, kui tööandj...

Compensa Vienna Insurance Group kasvatas eelmisel aastal Baltimaades tulu 19%
10.05.2024 Deividas Raipa

Compensa Vienna Insurance Group kasvatas eelmisel aastal Baltimaades tulu 19%

Baltikumi juhtiv kindlustusettevõte Compensa Vienna Insurance Group jätkas 2023. aastal oma varasemat kasvu. Ettevõtte k...

Oled Rimi lojaalsusprogrammi klient? Siis tea, et Seesamis saad soodsamalt!
11.04.2024 Liljan Männiste

Oled Rimi lojaalsusprogrammi klient? Siis tea, et Seesamis saad soodsamalt!

Alates märtsist on Rimi lojaalsusprogrammi klientidel suurepärane võimalus osta mitmeid Seesami kindlustustooteid tavahi...