Important message icon

23.05 on Seesami Rakvere ja Jõhvi kontorid suletud!

Koroonapandeemias muutunud reisiharjumused: eestlased sõidavad järjest kaugemale, tervise pealt kokku ei hoia

10.02.2022 Marit Raag
Koroonapandeemias muutunud reisiharjumused: eestlased sõidavad järjest kaugemale, tervise pealt kokku ei hoia

Kuigi koroonanäitajad on endiselt kogu maailmas kõrgel tasemel, on reisimine taas hoo sisse saanud. Seesam kindlustuse reisikindlustuse tootejuht Marit Raag toob välja, et võrreldes pandeemia-eelse ajaga on kasvanud nii eestimaalaste huvi kaugete piirkondade vastu kui ka soov olla kindel, et haigestumise korral oleks piisav meditsiiniabi sihtkohas tagatud.

Reisikorraldajate sõnutsi näitas 2021. aasta teine pool reisibüroodele taas helgemat poolt ning juba peagi loodetakse reisimise taastumist pandeemia-eelsele tasemele. Muutunud trendid joonistuvad selgelt välja ka kindlustusstatistikas, kus on täheldada uute piirkondade esiletõusu ning suuremat mure tervise pärast.

Vähem Euroopat, rohkem Aasiat ja Ameerikat
Kui pandeemia esimese laine eel ja järel võis täheldada reisimist eelkõige Euroopa-siseselt, siis nüüd armastatakse Raagi sõnul reisida järjest kaugemale. “Näeme, et sagenenud on reisid nii Aasiasse kui ka Ameerikasse. Euroopa paistab silma oluliselt karmimate piirangute osas kui muu maailm nii et võib arvata, et muutunud sihtkohaeelistusi on kujundanud nii leebemad piirangud sihtkohas kui ka see, kas riiki sisenemisel on vaja tõendada täielikku vaktsineeritust või piisab ka negatiivse koroonatesti sertifikaadist,” selgitab Raag.

Nagu juba aastaid, on endiselt populaarsed ka otselennuga reisid Egiptusesse, Kanaari saartele ja Türki.

Kindlustust uisa-päisa ei tehta
“Suurim panus on kindlasti see, kui palju on selle ajaga muutunud inimeste suhtumine oma tervise eest muretsemisel. Varem oli üsnagi tavapärane, et reisile minnes sõlmiti tervise osas vaid kõige odavam kindlustus, kui üldse. Näiteks Euroopa riikidesse reisides arvati, et selleks piisab Euroopa ravikindlustuskaardist,” toob Raag välja.

“Tegelikult peab arvestama, et kaardiga hüvitatakse vaid tasuta kättesaadavad meditsiiniteenused, mis on riigiti väga erinevad. Mis puudutab haigestumist koroonasse, siis kindlasti ei hüvitata Euroopa ravikindlustuskaardiga haigla vooditasusid, lähedase inimese majutuskulu või haigestumise tõttu pikenenud reisiga seotud kulusid, nagu näiteks uute lennupiletite ostmist. Kaitse reisitõrke vastu tagab, et enne kauaoodatud reisi haigestudes ei läheks kõik seni tehtud kulutused raisku. Täna on kõik see inimestele reisi planeerides hästi oluline, sest ebakindlust on palju,” selgitab Raag.

Peamise muutusena toobki ta välja, et inimesed on hakanud lugema ka nn “peenikest kirja” – põhjalikult uuritakse nii kindlustuskatte summasid kui ka seda, mida üks või teine neist täpselt sisaldab. “Olen üsna veendunud, et ilma kindlustuseta reisimine on saanud pigem haruldaseks. Samuti on märgata, et enam ei tehta kindlustust vahetult enne reisile minemist, vaid sageli kohe koos reisi broneerimisega,” lisab Raag.

Juhtumid ei ole ainult koroonaga seotud
Kui rääkida peamistest põhjustest, miks täna reisimisega seoses kindlustusse pöördutakse, siis kinnitab Raag, et valdav enamus juhtumitest on seotud vahetult enne reisi koroonasse haigestumisega, mil kindlustatu või tema pereliige saab positiivse PCR-testitulemuse. Samas välismaal aset leidnud juhtumite põhjuseks on enamasti midagi muud: selles kurvas edetabelis troonivad liiklusõnnetused, kõhuviirused ning ootamatud terviserikked. 

“Meditsiiniabi valdkonnast on endiselt sagedasemad juhtumid populaarsetest puhkusepiirkondadest Türgi ja Egiptus, kus inimesed pöörduvad arstile seoses erinevate kõhuprobleemide või lihtsamate külmetushaigustega. Kallimad raviarved on seotud kaugemate reisidega. Meil on viimasel ajal olnud mitu juhtumit Tais, kus inimene on vajanud arstiabi, sest on sattunud mootorrattaõnnetusse. Ameerikas toimus aga eelmisel aastal ühe kindlustatuga nii raske avarii, et raviarved ületasid kindlustussummat,” kirjeldas Raag. 

Koroonaviirusesse haigestumist käsitleb Seesam sarnaselt iga teise haigusega. Kui inimesel  sümptomid puuduvad ja arstiabi ei ole vajatud, on ainsaks kuluallikaks karantiini kulud. Reisitõrke laiendatud kaitsega katab Seesam nii uued tagasisõidupiletid kui ka lisandunud majutuskulud. Ka siin tuleb tähelepanu pöörata valitud kindlustussummadele, kuna karantiiniga seotud kulude hüvitamine sõltub reisitõrke kindlustussummast.

Uudised

Kõik uudised
Just sellest hüvest unistab suurim hulk töötajaid
22.05.2024 Marit Raag

Just sellest hüvest unistab suurim hulk töötajaid

Seesami läbiviidud uuringust selgus, et pea pooled eestimaalased oleksid enda sõnul motiveeritumad töötajad, kui tööandj...

Compensa Vienna Insurance Group kasvatas eelmisel aastal Baltimaades tulu 19%
10.05.2024 Deividas Raipa

Compensa Vienna Insurance Group kasvatas eelmisel aastal Baltimaades tulu 19%

Baltikumi juhtiv kindlustusettevõte Compensa Vienna Insurance Group jätkas 2023. aastal oma varasemat kasvu. Ettevõtte k...

Oled Rimi lojaalsusprogrammi klient? Siis tea, et Seesamis saad soodsamalt!
11.04.2024 Liljan Männiste

Oled Rimi lojaalsusprogrammi klient? Siis tea, et Seesamis saad soodsamalt!

Alates märtsist on Rimi lojaalsusprogrammi klientidel suurepärane võimalus osta mitmeid Seesami kindlustustooteid tavahi...